CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMELERİ, KANUN, GÜNCEL MEVZUAT VE YÖNETMELİKLER
RESMİ KURUMLAR
   

          ADLİYEMİZ

          1993 yılına kadar Antalya'da adliye hizmetleri Cumhuriyet Caddesi'ndeki eski Özel İdare binasında yürütülmüştür. Nüfus artışıyla birlikte idari yargı dışındaki adliye birimleri Antalyaspor Tesisleri'nin kuzeyinde bulunan binaya taşınmıştır. Zamanla fiziki olarak hizmet vermede yetersiz kalan bu bina da 2006 yılında yapımı başlayan ve 2009 tarihinde hizmete giren yeni binaya taşınılmasıyla boşaltılmıştır.

           Antalya Adalet Sarayı bugün Dumlupınar Bulvarı üzeri Meltem Mahallesi'nde Akdeniz Üniversitesi'nin doğu karşısında bulunmaktadır. Şu anki modern Antalya Adalet Sarayı binası, eski binanın yaklaşık dört katı büyüklüğündedir. Bina bodrum dahil 8 katlı olup, 73.000 m² kapalı alana sahiptir. Çağdaş mimari yapısıyla 173 koltuk oturumlu 1 adet konferans salonu, 70 koltuk oturumlu 1 adet konferans salonu, Hakim/Savcı ve personel yemekhanesi, dinlenme odası, 251 Hakim Savcı Odası, 60 Duruşma Salonu, üç adet kafeterya, takı, gümüş ile deri satış ofisleri bulunmaktadır.

                     Antalya Merkez Adliyemizde 128 Hâkim, 93 Yazı İşleri Müdürü, 584 Zabıt Kâtibi ve 78 Mübaşirin yanında, Şoför, teknisyen, hizmetli vb. unvanlar olmak üzere toplamda 1.045 personel görev yapmakta olup, 2017 yılı içerisinde Antalya 9. ve 10. Ağır Ceza Mahkemeleri ihtisas mahkemeleri olarak faaliyete geçirildiği, Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi 2 heyetli olarak (İhtisas Mahkemesi ve diğer genel ağır cezalık suçlar) yetkilendirildiği, 10 Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Asliye Ceza Mahkemesi, 1 İnfaz Hakimliği, 2 Çocuk Mahkemesi, 4 Sulh Ceza Hakimliği, 5 İcra Ceza ve Hukuk Mahkemesi, 4 Asliye Ticaret Mahkemesi, 11 Asliye Hukuk Mahkemesi (3 Asliye Hukuk Mahkemesi 1/2), 5 Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Aile Mahkemesi, 7 İş Mahkemesi , 3 Tüketici Mahkemesi, 1 Kadastro Mahkemesi olarak yargı faaliyetleri yürütülmektedir.

SİTE HARİTASI
GÜNCEL
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Antalya Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal Buğra ÖZTÜRK←