RAMAZAN SOLMAZ
Antalya Cumhuriyet Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR

Açıklama: Açıklama: Açıklama: Açıklama: Açıklama: Açıklama: C:\Users\Administrator\Desktop\03.03.2017\logo (1).JPG

                                                                                                                                                                                                                              12.09.2017

 

Adli Görüşme Odaları

Toplantı ve Değerlendirme Programı Gerçekleştirildi

            Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Adli Görüşme Odaları Projesi’ nin tanıtım ve değerlendirme toplantısı Antalya Adalet Sarayı’nda 11/09/2017 tarihinde yapıldı.

            Adli Görüşme Odaları tanıtım ve değerlendirme toplantısına, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanı Sn. Muhittin ÖZDEMİR, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ramazan SOLMAZ, Antalya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Sn. Orhan ÖZDEMİR, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Sn. Ali Nevzat AÇIKGÖZ, Antalya Barosu Genel Sekreteri Sn. Güler YILMAZ BİROL, İl Jandarma Komutan Vekili Sn. Ahmet Turan YALÇINER, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sn. Mehmet KARAKAYA, Antalya Adliyesinde görevli Mahkeme Başkanları, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, Prof. Dr. Emrullah Tolga DAĞLI, uzmanlar, avukatlar ve adliye personeli katıldı.

            Antalya pilot il olarak seçildi

            Adli Görüşme Odaları Projesi’nde Antalya’nın pilot il olarak seçildiğini söyleyen Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanı Sn. Muhittin ÖZDEMİR, projenin farklı şehirlerdeki 26 adliyede 30 merkez olacak şekilde başlatıldığını dile getirdi. 31 merkezin daha projeye dahil edilmesi için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Sn. Muhittin ÖZDEMİR,  yeni merkezlerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Adli Görüşme Odalarının ‘bekleme odası’, mağdurun ifadesinin alındığı ‘görüşme odası’ ile hakim, savcı ve avukatların bulunduğu ‘gözlem odası’ olmak üzere üç bölümden oluşan ifade alınmasına yönelik oluşturulan bir merkez olduğunun altını çizen Sn. Muhittin ÖZDEMİR, “Bu odalar tamamen insan odaklı, insanımızı suç nedeniyle, tecavüze, cinsel istismara uğramış bir çocuğun bunu nasıl yaşadığını hissederken, duruşma salonunda çocuğun ifade vermesi çok zordu. İkincil bir mağduriyet yaşanıyordu. Önceliğimiz cinsel suçlar, çocuklar olmak üzere, kadınlar, kırılgan gruba mensup yaşlılar, engelliler, özel olarak ifade alınması istenilen herkes bu odada dinlenebilir. Bu odalara Türkiye’nin her yerinden bağlanılabilecek SEGBİS ekranı var. Bu odalar etkin şekilde kullanılıyor.” dedi.

            Proje, adliyelerinin yüzünün değişmesinin güzel bir örneği

            Uygulamanın, yargılamada hakim ve savcı ile muhatap olan mağdur veya sanıkların profesyonel bir destek almaları anlamında, projenin adliyelerin yüzünün değişmesinin güzel bir örneği olduğunu vurgulayan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ramazan SOLMAZ, “Toplumun hem devlete hem yargıya bakışı yönünde önemli bir öğe. Gelen insanların burada ifadeleri alınırken karşılaştıkları ortam onlara verilen değeri, önemi gözler önüne sermiş olacak. Yargılama öncesi ve sonrasını düşündüğümüzde her aşamasında mağdura destek olan bir devlet, bir yargı sisteminin faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

            Tanıtım ve değerlendirme toplantısı ardından katılımcılar, Antalya Adalet Sarayı’nın 4’üncü katında bulunan Adli Görüşme Odasını gezdiler.

SİTE HARİTASI
GÜNCEL
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Antalya Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal Buğra ÖZTÜRK←