RAMAZAN SOLMAZ
Antalya Cumhuriyet Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR

 

                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                        

         20.10.2017

 

“Disiplin Yönetmeliği Işığında Disiplin İşlemleri ve Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma” Semineri Antalya’da Gerçekleştirildi

 

           

            Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Disiplin Yönetmeliği Işığında Disiplin İşlemleri ve Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma” konulu seminer 12.10.2017 – 13.10.2017 tarihleri arasında Antalya İli Serik İlçesine bağlı Belek beldesinde gerçekleştirildi.

 

            Seminere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Şenol TAŞ, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Sn. Orhan CÜNİ, Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Sn. Ahmet Metin GÖKLER, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sn. Sümeyra GÜNGÖR, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ramazan SOLMAZ, Antalya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Sn. Orhan ÖZDEMİR, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sn. Rıza CAN, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Sn. Ali Nevzat AÇIKGÖZ ile Antalya ili ile bu ile yakın il ve ilçelerde görevli Cumhuriyet Başsavcıları, İlk Derece Adalet Komisyonu Başkanları, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ve akademisyenler katıldı.

 

            Uzlaştırma, mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması açısından önemli

 

            Uzlaştırmanın özellikle mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması yönünden önemli olduğunu vurgulayan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ramazan SOLMAZ, “Uzlaşma ile mahkemelere açılan dava sayısı ne kadar az olursa mahkemelerin daha kaliteli ve hızlı yargılama yapması ile hakim ve adalet personelinin iş oranlarının azaltılması anlamında çok önem arz ediyor.” dedi.

 

            Son değişikliklerden sonra uzlaştırma verilerinde büyük artış oldu

 

            Bakanlık tarafından 17 eğitim kuruluşuna uzlaştırmacı eğitim izni verildiğini dile getiren Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Şenol TAŞ, “Bu kuruluşlardan 12’si Türkiye genelinde eğitim vermek üzere yetkilendirildi. Son değişikliklerden sonra uzlaştırma verilerinde büyük artış oldu. Kanun değişikliği sonrası sekiz aylık uzlaştırma verilerine göre 147 bin 261 dosyanın uzlaşmayla sonuçlandığını gördük. Kanun değişikliği öncesinde 2015’de 17 bin 319, 2016’da ise 12 bin 261 dosya uzlaşmayla sonuçlanmıştı.” dedi.

           

            “Adalet Bakanlığı Disiplin Yönetmeliğinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar” ile “Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının Kuruluşu ve Uzlaştırma Kapsamında Görevleri” konularında sunumlar yapılmış olup, seminer 13.10.2017 tarihinde sona ermiştir.

 

Seminer sonrasında Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Sn. Rifat İNANÇ, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Şenol TAŞ ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Sn. Orhan CÜNİ ile beraberindeki heyet 13.10.2017 tarihinde Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ramazan  SOLMAZ’ı ziyaret etti. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaşma Bürosunu, Uzlaşma Görüşme Odasını ve Arabuluculuk Merkezini yerinde ziyaret eden yargı teşkilatımızın üst düzey temsilcilerine, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaşma Bürosu Cumhuriyet Savcıları ve büro Yazı İşleri Müdürü ve personeli tarafından Uzlaşma Bürosu hakkında bilgiler verildi.

 

 

 

SİTE HARİTASI
GÜNCEL
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Antalya Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal Buğra ÖZTÜRK←