RAMAZAN SOLMAZ
Antalya Cumhuriyet Başsavcısı
RESMİ KURUMLAR

                                                                                                                                                                              09.03.2017

 

 

İŞYURTLARI FUARI ANTALYA’DA AÇILDI

 

 

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından gerçekleştirilen ‘’Antalya 5. Ürün ve El Sanatları Fuarı” Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda 9 Mart Perşembe 2017 tarihinde açıldı.

 

Fuarın açılış programına Adalet Bakan Yardımcısı Sn. Bilal UÇAR, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sn. Enis Yavuz YILDIRIM, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Sn. Cengiz ÖNER,  Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Sn. Vehbi Kadri KAMER, Teknik İşler Dairesi Başkanı Sn. Erdoğan BÖCEK, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Ramazan SOLMAZ, Antalya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Sn. Orhan ÖZDEMİR, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Rıza CAN, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Sn. Ali Nevzat AÇIKGÖZ, Antalya 1. İdare Mahkemesi Başkanı Sn. İsa YEĞENOĞLU, Antalya Barosu Başkanı Sn. Polat BALKAN, Antalya Vali Vekili Sn. Hüseyin ECE, Garnizon Komutan Vekili Sn. P.Alb.Yıldıray YALÇIN, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Mustafa ÜNAL, İl Jandarma Komutanı Sn. J. Kur. Alb. Yusuf KELLELİ, İl Emniyet Müdürü Sn. Celal UZUNKAYA, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Sn. SG. Bnb. Önder GÖKSEL, Antalya Adliyesinde görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri ve Mahkeme Başkanları, Antalya merkez ve çevre adliyelerde görevli Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, İl Müftüsü Sn. Osman ARTAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Yüksel ARSLAN, ceza infaz kurumu müdürleri ile denetimli serbestlik müdürlüklerinde görevli müdür ve personeller katıldı.

 

Antalya’da ilk defa 2013 yılında Aydın Kanza Parkı’nda gerçekleşmiş olan ve bu yıl ilimizde Antalya Cumhuriyet Meydanında beşincisi düzenlenen İşyurtları Fuarına ülkemizin çeşitli bölgelerinden 51 ceza infaz kurumu katılmış, çok sayıda personel de fuarda görev almıştır. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü koordinasyonu ile bugün 272 Ceza İnfaz Kurumunda İşyurtları Daire Başkanlığı bünyesinde işyurtları ve atölyeler kurulmuştur. 6 ana üretim dalında 180 işkolunda ‘’Dokuma, Tekstil, Deri İşlemesi, Gümüş ve Bakır İşlemesi, Çini ve Mermer İşlemesi, Süs Eşyası, Sedef Kakma, Et ve Süt Ürünleri, Tarım Ürünleri’’ hükümlülerce üretilmektedir.

 

Hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumları işyurtlarında çalıştırılarak ve eğitim-iyileştirme faaliyetleriyle, meslek ve sanatlarının korunup geliştirilmesi, meslek sahibi olmayanlara meslek öğretilmesi, boş vakitlerinin değerlendirilmesi, atıl konumdaki insan gücünün kullanılarak ülke ekonomisine ve üretimine katkıda bulunması, hükümlü ve tutuklulara ve dolayısıyla ailelerine maddi destek sağlanması, sigortalı olarak çalışma imkanı sağlanarak infaz sürelerini ve sonrasındaki yaşamlarını başka bir suça katılmadan edindikleri meslek doğrultusunda iş yaparak topluma yeniden kazandırılmaları amaçlanmaktadır. Hakkında mahkumiyet kararı verilen kişileri cezalandırmadaki amaç suç işleyen kişinin sadece hapsedilmesi, toplumdan soyutlanması değil aynı zamanda ıslahı, iyileştirilmesi ve topluma yararlı bir birey olarak geri dönüşünü sağlamaktır. Bunun yanında mesleği var ise bunu geliştirmek, yoksa bir meslek ve sanat sahibi olmasını sağlamakta yine iyileştirme programının en önemli faaliyetidir.

 

Dünyada örneği bulunmayan bu büyüklükteki organizasyonun gerçekleştirilmesindeki temel amaç; ceza infaz kurumlarında gerçekleştirilen temel eğitim ve mesleki eğitim çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, ayrıca ilgili kurumlarla sürdürülen işbirliğini güçlendirmektir.

SİTE HARİTASI
GÜNCEL
SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Antalya Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal Buğra ÖZTÜRK←